Dobre audiobooki zachęcają dzieci do książek

Nie wszystkie dzieci lubią czytać, ale prawie każdy jest entuzjastą ekscytujących audiobooków. Książki nastawione na muzykę mają wiele zalet, ale także pewne wady. Dlatego audiobooki są nadal dobrym dodatkiem, ale nie mogą zastąpić czytania i czytania na głos. Słuchanie nie zastąpi głośnego czytania. Kiedy rodzice, dziadkowie, ciotki lub wujkowie czytają na głos, pojawia się poczucie bezpieczeństwa, którego żadna płyta CD nie może zastąpić. Cudownie jest przytulać się podczas czytania. W każdej chwili możesz zadawać pytania i coś powiedzieć.

Korzyści z audiobooków dla dzieci

Audiobooki promują wczesną edukację

Audiobooki otwierają nowe światy i horyzonty, zwłaszcza dla dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać. Oferta jest już tutaj szeroka. Niezależnie od tego, czy są to małe przygody, historie przyjaźni, fantasy czy proste piosenki: podczas słuchania dzieci uczą się śledzić mniejsze historie i melodie. „Rodzice powinni upewnić się, że audiobook lub słuchawka radiowa nie przytłoczy ich dziecka” – mówi Yvonne de Andrés. „To znaczy: powinno być dostosowane do wieku dziecka, a zatem łatwe do zrozumienia. Historie powinny być rozluźnione wieloma małymi przerywnikami muzycznymi ”.

Audiobooki tworzą pomost do czytania

Książki audio nie przeszkadzają w czytaniu, ale zachęcają do tego, przekazując umiejętności potrzebne dzieciom do czytania: „Ponieważ audiobooki i słuchowiska radiowe wymagają uważnego słuchania, sprzyjają koncentracji. Ponadto intensywnie pobudzają wyobraźnię i przekazują język ”- wyjaśnia Yvonne de Andrés.

Książki audio pomagają w nauce języków obcych

Książki audio opowiedziane w języku obcym umożliwiają starszym dzieciom poszerzenie wiedzy o języku obcym. Słuchanie opowieści w języku angielskim lub hiszpańskim pogłębia wrażenie brzmienia języka, poczucie powiązań gramatycznych i uczy nowego słownictwa. Dziecko ma również doświadczenie, że może zrozumieć kontekst opowieści bez konieczności znajomości każdego słowa, które się pojawia.

Wady audiobooków dla dzieci

Audiobooki nie pozwalają na przerwy


Kiedy czytasz, twoje oczy wędrują od wiersza do wiersza. Czasami dziecko czyta szybciej, potem wolniej, tu zatrzymuje się, trochę śni, po czym czyta dalej. Książki dostosowują się do tempa czytania. Z audiobookami i słuchowiskami jest odwrotnie: wymagają od słuchacza dostosowania się do ich tempa. Odwrócenie uwagi – a słuchacz już przeoczył ważne informacje. Czasami zadawanie pytań, czasem łapanie oddechu – jest to możliwe tylko wtedy, gdy dziecko świadomie naciska przycisk pauzy.

 

 

Copyright © 2021